TERAPIA OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM (PLATELET RICH PLASMA, PRP) W ORTOPEDII, STOMATOLOGII I DERMATOLOGII

 

 

CO KRYJE SIĘ POD NAZWĄ OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE?

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem autologicznym, czyli takim, w którym do celów zabiegowych wykorzystuje się preparat pobrany z tkanek pacjenta – w tym przypadku z krwi. PRP (Platelet Rich Plasma) jest znakomitą terapią, stosowaną z powodzeniem w ortopedii, kardiologii, okulistyce, a także dermatologii.

 

JAKICH EFEKTÓWNALEŻY SIĘ SPODZIEWAĆ PO ZABIEGU?

W czasie zabiegu wykorzystujemy płytki krwi, które odpowiedzialne są za procesy regeneracyjne. Jednocześnie wyposażone są one w czynniki wzrostu, które uwalniane podczas zabiegu wpływają na zwiększenie liczby fibroblastów produkujących włókna kolagenowe oraz stymulują proces angiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń włosowatych. W konsekwencji skóra jest odżywiona, a efekty zabiegowe widoczne są gołym okiem.

 

JAK CZĘSTO NALEŻY WYKONYWAĆ ZABIEG?

Jest to mocno osobnicza kwestia i uzależniona od indywidualnego stanu skóry klienta. W celu uzyskania jak najlepszych efektów, zabieg należy wykonać w serii 2-5 zabiegóww odstępie co 3 tygodnie – to rodzaj intensywnej terapii dla skóry. Zabieg daje również doskonały efekt „bankietowy”, ponieważ już po pierwszym zabiegu widoczne są efekty rozjaśnienia, odmłodzenia i świeżości skóry.

 

JAKIE STANDARDY POWINIEN SPEŁNIĆ GABINET WYKONUJĄCY PRP?

 1. Zlecenie badania morfologii krwi – wyższa skuteczność zabiegu oraz wykluczenie przeciwwskazań.
 2. Zapytaj osoby wykonującej procedurę o system, na którym zostanie wykonany zabieg – gwarancja twojego bezpieczeństwa.
 3. Certyfikat medyczny – widniejący na probówce do pobrania krwi klasy II B – zapewnia o użyciu właściwego wyrobu medycznego do zabiegu.
 4. Pamiętaj o wypełnieniu karty z wywiadem medycznym, podczas którego dowiesz się o istocie zabiegu– zostaniesz do niego prawidłowo zakwalifikowany.
 5. Po wykonanym zabiegu otrzymasz dokument z naklejką, gwarantującą poprawność wykonania procedury PRP – IDENTYFIKATOR PRODUKTU.
 6. Pamiętaj o przestrzeganiu procedur pozabiegowych, o których informowała cię osoba uprawniona do wykonania zabiegu – gwarancja twojego bezpieczeństwa.

 

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ PRAWIDŁOWA PROCEDURA ZABIEGU PRP?

 1. Analiza wyników badań oraz wyliczenie ilości płytek w osoczu przez osobę wykonującą zabieg- lekarz na podstawie wyników morfologii według specjalnego kalkulatora wylicza zagęszczenie płytek w odseparowanym osoczu.
 2. Szczegółowy wywiad oraz wypełnienie karty świadomej zgody na zabieg. Podczas wywiadu dowiesz się, jakie są wskazania pozabiegowe.
 3. Pobranie do certyfikowanej probówki odpowiedniej ilości krwi.
 4. Odwirowanie w celu odseparowania osocza PRP. Wirowanie oddziela osocze, w którym znajdują się płytki krwi z cennymi czynnikami wzrostu, od zbędnych elementów jakimi np. są krwinki czerwone.
 5. Lekarz pobiera osocze do sterylnej, jednorazowej strzykawki z igłą.
 6. Od momentu odwirowania i pobrania osocza do strzykawki do rozpoczęcia zabiegu musi upłynąć jak najmniej czasu.
 7. Wykonanie zabiegu zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podczas wywiadu i kwalifikacji do zabiegu. Sam zabieg jest wykonywany zgodnie z ogólnymi procedurami medycznymi.

 

ZASTOSOWANIE OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO W LECZENIU schorzeń urazowych i ORTOPEDYCZNYCH

 

Terapia osoczem bogatopłytkowym ACP ( Arthrex) rewelacyjnie sprawdza się w przypadku terapii po urazach np. skręcenia kolana, przewlekłych urazów ścięgien oraz innych. Z innowacyjnego leczenia mogą korzystać również osoby przewlekle chorujące na stawy. Terapia (ACP) gwarantuje szybkie, skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne leczenie.

 

Teraz już jest dostępna również w Żarach! Wszystkie procedury wykonuje lekarz!

 

Osocze bogatopłytkowe jest podstawowym składnikiem elementów naturalnego procesu obrony i regeneracji organizmu przy wszelkich urazach. Stanowi wielki potencjał dla naprawy tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki tzw. czynnikom wzrostu, które szczególnie wpływają na odbudowę mięśni i ścięgien. Dzięki temu, niektóre schorzenia ortopedyczne można wyleczyć bez konieczności operowania. Metoda iniekcji osocza bogatopłytkowego ( ACP ) stosowanego w ortopedii opiera się na wykorzystaniu zdolności organizmu do regeneracji. Stymulowanie własnych komórek do regeneracji jest możliwe dzięki pobraniu naszej własnej krwi. Zabieg przeprowadzany w gabinecie jest szybki i bezpieczny dla pacjenta, ponieważ dzięki zastosowaniu czynników z własnej krwi wykluczona jest u niego reakcja uczuleniowa a ponieważ ACP jest preparatem autologicznym i jako taki nie stanowi źródła zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby czy HIV.

W naszej placówce wykorzystywany jest najnowszej generacji  system separacyjny firmy amerykańskiej ARTHREX ( ACP), który pozwala szybko i bezpiecznie przygotować autologiczny koncentrat osocza bogatopłytkowego:

 • cała procedura od momentu pobrania krwi do otrzymania preparatu trwa zaledwie kilka minut.
 • dzięki zamkniętemu, sterylnemu  systemowi, może być stosowane w  warunkach ambulatoryjnych, jak i na bloku operacyjnym i jest w pełni bezpieczny dla Pacjenta.

 

Przed zabiegiem

Najważniejsza jest wizyta u lekarza ortopedy. Specjalista na podstawie przeprowadzonych badań lekarskich i analizie wyników laboratoryjnych zdecyduje, czy Pacjent może zostać poddany takiej terapii. Przed zabiegiem podania ACP około 2 tygodnie należy unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych m.in. ibuprom, diclofenac czy pyralgina. W zamian można stosować tramadol oraz paracetamol. Nie należy przyjmować leku przeciwzakrzepowego na 2-5 dni przed zabiegiem. W dniu zabiegu, Pacjent nie musi być na czczo. Za pomocą specjalnie przygotowanego zestawu 2 strzykawek, lekarz pobiera tylko około 10-20 ml krwi, która następnie, w specjalnym separatorze zostaje precyzyjnie odwirowana, oddzielając bogatopłytkowe osocze od czerwonych krwinek. ACP podaje się za pomocą zastrzyku dostawowego lub okołostawowego, w razie potrzeby pod kontrolą USG. Miejsce iniekcji jest oczywiście bardzo dokładnie dezynfekowane. Następnie zakładany jest jałowy opatrunek. Pacjent jest wypisywany ze specjalistycznymi zaleceniami do domu. Preparat ACP nie upośledza sprawności psychomotorycznej.

Zalecenia po zabiegu

Kilka dni po zabiegu mogą występować miejscowe dolegliwości bólowe – dla złagodzenia dolegliwości można stosować paracetamol lub tramadol – należy bezwzględnie unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dolegliwości bólowe związane są z miejscową reakcję na iniekcję w postaci obrzęku. Pacjenci powinni prowadzić oszczędzający tryb życia oraz unikać przeciążania kończyny. W celu uśmierzenia dolegliwości bólowych należy stosować zimne kompresy kilka razy dziennie przez 10 do 20 minut. Pacjenci, którzy wykonują nieobciążającą, niefizyczną pracę mogą do niej powrócić często już następnego dnia. Konieczne są kontrole ortopedyczne. Pierwsza z nich powinna się odbyć 7 do  10 dni od daty zabiegu i jest ona oczywiście wliczona w cenę zabiegu.

Skuteczność działania osocza bogatopłytkowego w ortopedii

 

ACP działa poprzez aktywację płytek krwi zawartych w bogatopłytkowym osoczu do produkcji specyficznych czynników wzrostu. Efektem jest pobudzenie procesów regeneracji tkanek, tworzenie nowych naczyń krwionośnych oraz produkcja kolagenu. Dzięki tej metodzie można odtwarzać uszkodzone tkanki i struktury w przypadkach takich, jak:

 • łokieć tenisisty
 • łokieć golfisty
 • ostrogi piętowe
 • kolano skoczka (zapalenia więzadła właściwego rzepki)
 • kolano biegacza
 • kontuzje/uszkodzenia ścięgien, mięśni i więzadeł,
 • zmiany zwyrodnieniowe ścięgna Achillesa
 • urazy i zmiany przeciążeniowe
 • liczne schorzenia i kontuzje stawów – biodrowych, kolanowych, łokciowych itp.
 • w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome)
 • w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich – trudno gojące się rany
 • zapalenie ścięgien gęsiej stopki
 • zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej
 • tendinopatie stożka rotatorów barku, zespół cieśni podbarkowej
 • chorobach zwyrodnieniowych stawów

Podając ACP możemy wspomagać również terapię:

 • ubytków chrząstki stawowej: pourazowych i zwyrodnieniowych
 • po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL), szyciu łąkotek, naprawach chrząstki stawowej
 • zaburzeń zrostku kostnego
 • trudno gojących się ran, owrzodzeń
 • pooperacyjne: po zabiegach naprawczych ścięgien np. Achillesa.


NOWOŚĆ!

 

Jako pierwszy ośrodek w województwie lubuskim wprowadziliśmy zabieg podania ACP z użyciem długo działającego kwasu hialuronowego (HA).

 

Efekt terapeutyczny utrzymuje się nawet do 12 miesięcy!

 

Terapia osoczem bogatopłytkowym w połączeniu z kwasem hialuronowym jest doskonałą metodą w leczeniu schorzeń stawów a szczególnie choroby zwyrodnieniowej stawów czyli artrozy. Jest zalecana osobom borykającym się z przewlekłym bólem stawów u których wcześniejsze leczenie nie przyniosło poprawy a leczenie blokadami sterydowymi nie jest zalecane czy wręcz przeciwwskazane.

Kwas hialuronowy ( HA ) jako naturalny składnik płynu stawowego działa jak nośnik  dla osocza przez co zwiększa czas działania płytek krwi  i uwalniania zawartych w nim czynników wzrostu do chorych tkanek, sam w sobie kwas hialuronowy spełnia ogromną rolę jako czynnik  poprawiający wiskoelastyczność chorego stawu. Tworzy on sprzyjające środowisko dla działania komórek osocza, wydłuża czas działania i efektywność procesu regeneracji stawu. Podanie osocza w osłonie kwasu hialuronowego skutecznie rozpoczyna proces naprawczy uszkodzonego stawu dając uśmierzenie dolegliwości i regenerację zniszczonych tkanek uszkodzonego stawu.

Terapia złożona ACP + HA jest, więc najskuteczniejszą obecnie z propozycji leczenia zwyrodnieniowych schorzeń układu ruchu i sprowadza się do trzech działań:

 1. Szybkie działanie przeciwbólowe!
 2. Spowolnienie procesu zapalnego degenerującego chrząstkę stawową!
 3. Syntezę nowego HA i zwiększenie właściwości reologicznych płynu stawowego – poprawa zakresu ruchu stawu!

Nasze najnowsze preparaty posiadają kwas hialuronowy stabilizowany, aby efekty terapii utrzymywały się najdłużej. Wcześniejsze schematy terapeutyczne z użyciem starszych generacji HA wymagały stosowania aż 3 -5 zastrzyków do chorego stawu. Obecnie w REG-MED Klinika wykorzystujemy leczenie najnowszymi postaciami kwasu hialuronowego, gdzie 1 iniekcja wystarcza nawet na 1 ROK! Terapię kawasem hialuronowym można wielokrotnie powtarzać i wykonywać na wielu stawach bez jakichkolwiek istotnych skutków ubocznych!

Uzyskujemy szybsze i stabilniejsze efekty leczenia!

W pełni przekonani o bezpieczeństwie stosowanej terapii informujemy również o przeciwwskazaniach do stosowania  osocza bogatopłytkowego:

 • zespół wątrobowo-nerkowy,
 • pacjenci HIV pozytywni,
 • immunosupresja,
 • niestabilność emocjonalna i zaburzenia psychiczne,
 • zespół Ehlers-Danlos,
 • twardzina lub choroby naczyniowe,
 • alergia na nukleotydy,
 • ostre zakażenie wirusowe,
 • przewlekłe zakażenie wirusowe,
 • choroby zaburzające funkcję płytek krwi,
 • trombocytopenia – niski poziom płytek,
 • niestabilność hemodynamiczna,
 • sepsa – zakażenie ogólnoustrojowe,
 • przewlekłe choroby wątroby,
 • terapia antykoagulantami,
 • ciąża oraz karmienie piersią.

W związku z tym zawsze pamiętajmy by do terapii osoczem bogatopłytkowym kwalifikował i wykonywał te zabiegi zawsze lekarz! Tylko on może prawidłowo ocenić wskazania do przeprowadzenia zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego!

Leczenie osoczem bogatopłytkowym zostało zaakceptowane przez Agencję ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration – FDA).

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE W STOMATOLOGII

Koncentracją czynników wzrostu jako jeden z pierwszych zajmował się stomatolog dr Robert Marx, który zdefiniował osocze bogatopłytkowe jako osocze autogenne, w którym stężenie płytek krwi przekracza wartość w krwi pełnej. Wg jego definicji stężenie to powinno być co najmniej 5-krotnie wyższe, a do otrzymania PRP niezbędne są 2 etapy wirowania.

Osocze bogatopłytkowe jest stosowane w stomatologii do regeneracji tkanek w periodontologii i chirurgii twarzowo-szczękowej.

Badania kliniczne wykazały między innymi, że PRP wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych w zaburzeniach czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych leczonych uprzednio bez sukcesu z zastosowaniem szyny okluzyjnej. Iniekcje PRP mogą być stosowane również jako terapia wspomagająca w leczeniu zablokowania krążka z redukcją. Dostawowe podanie osocza bogatopłytkowego przyniosło lepsze rezultaty niż artrocenteza w poprawie parametrów takich jak zakres maksymalnego odwodzenia żuchwy, zmniejszenie zjawisk akustycznych oraz nasilenia bólu.

 

 

Najbardziej spektakularnym zastosowaniem PRP wydaje się użycie go w chirurgicznym leczeniu ankylozy stawów skroniowo-żuchwowych. Tradycyjnie, w zaawansowanych przypadkach, stosuje się zabieg resekcji wyrostka kłykciowego, a następnie jego rekonstrukcję za pomocą przeszczepu ze stawu mostkowo-obojczykowego.

Wydaje się jednak, że największy jest potencjał terapeutyczny PRP w leczeniu zwyrodnień stawów skroniowo-żuchwowych o podłożu zapalnym i w tych schorzeniach pozytywne działanie osocza bogatopłytkowego zostało najlepiej udowodnione. Wiąże się to z jego składem i wynikającymi z niego właściwościami biologicznymi. Osocze bogatopłytkowe zawiera substancje nazywane czynnikami wzrostu (ang. growth factors, GF ), które są odpowiedzialne za stymulację i inicjację procesów tworzenia nowych komórek i białka. Nie jest jednak tylko prostym koncentratem płytek krwi i zawartych w nich płytkowych czynników wzrostu. Znajdują się w nim bowiem również wszystkie pożądane składniki osocza, w tym fibryna, fibronektyna i witronektyna. Są to ważne z punktu widzenia regeneracji tkanek białka, odpowiedzialne m.in. za prawidłową adhezję komórek.

Osocze bogatopłytkowe w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych” dr n. med. Barbara Ryba-Barwacz, Medical Tribune Stomatologia 2/17

Share This